Całościowe, 4-letnie szkolenie z psychoterapii tańcem i ruchem

Instytut DMT - Polski Instytutu Psychoterapii Tańcem i Ruchem prowadzi 4-lenie szkolenie o charakterze podyplomowym, które kształci psychoterapeutów tańcem i ruchem. Ukończenie szkolenia daje możliwość ubiegania się o certyfikat w Polskim Stowarzyszeniu Psychoterapii Tańcem i Ruchem.

Program szkolenia został opracowany pod kierunkiem Penelopy Best, ówczesnej dziekan wydziału DMT Uniwersytetu Surrey w Londynie, na bazie wieloletnich doświadczeń brytyjskich. Uwzględnia on także założenia projektu Ustawy o niektórych zawodach medycznych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej dotyczący specjalizacji w psychoterapii oraz wskazania Rady Psychoterapii.

Szkolenie składa się z regularnie odbywających się trzydniowych zjazdów weekendowych.
Pierwszy rok szkolenia poświęcony jest podstawom psychoterapii, drugi zagadnieniom terapii w pracy z dziećmi, trzeci - pracy z dorosłymi. Na czwartym roku szkolenia studenci uczą się pracy indywidualnej z wybranymi populacjami pacjentów. Ostatni rok szkolenia przygotowuje także do opracowania szkoleniowego opisu przypadku oraz zdania egzaminu końcowego.

W trakcie czterech lat nauki studenci nabywają wiedzy z przedmiotów ogólnych z zakresu psychoterapii, takich jak:

• psychologia rozwojowa,
  • psychopatologia dzieci i dorosłych,
  • umiejętności interpersonalne
  • podstawowe kierunki psychoterapii,
  • teoria procesu grupowego,
  • diagnostyka psychoterapeutyczna,
  • zagadnienia etyczne w pracy terapeutycznej,
  • podstawy funkcjonowania służby zdrowia,

oraz z przedmiotów związanych z DMT:

• anatomia doświadczalna,
  • historia DMT,
  • analiza i obserwacja ruchu,
  • Ruch Autentyczny,
  • teoria i praktyka DMT,
  • prowadzenie grupy pod superwizją.

Przedmioty te są prowadzone pod kątem ich zastosowania w psychoterapii tańcem i ruchem. Program szkolenia opiera się na metodach uczenia się poprzez własne doświadczenie i zakłada aktywne zaangażowanie studenta. Szkolenie jest zgodne z wymogami szkoleń brytyjskich, które mają charakter akademicki, w związku z czym obejmuje różnorodne formy egzaminów z wykładanych przedmiotów oraz prace pisemne, które są podstawą zaliczenia poszczególnych przedmiotów i semestrów.

Na przestrzeni 4 lat szkolenia każdy ze studentów odbywa także:

• praktykę kliniczną - począwszy od drugiego roku szkolenia polega ona na prowadzenia psychoterapii tańcem i ruchem indywidualnie lub w małej grupie (najpierw dla dzieci, potem dla dorosłych),
  • superwizję indywidualną swojej pracy klinicznej (minimum 40 godzin),
  • terapię własną w czasie trwania szkolenia (minimum 100 godzin),
  • 360-godzin stażu w placówkach zajmujących się psychoterapią - staż umożliwia bezpośredni kontakt z różnymi grupami pacjentów oraz poznanie zasad pracy zespołów terapeutycznych.

Program został afiliowany przez Brytyjskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem - ADMP UK.

Szkolenie jest akredytowane przez Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Tańcem i Ruchem.